Sıfır araç almak için yeterince bütçeniz olsa dahi bazen ikinci el araç alma taraftarı olabilir ve ikinci ele yönelebilirsiniz.

Günümüzde ikinci el otomobil almak genellikle sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Nedeni ise ikinci el sektöründe çok fazla sahtekarın olmasındır genellikle. Çok büyük darbeler almış, neredeyse perte çıkmış arabayı dahi mükemmel bir şekilde yaparak alıcıları yanıltıp, sorunsuz hatasız bir araç olarak satışa çıkartabiliyorlar. Bu gibi tuzaklara düşmemek için ikinci el araba alırken mutlaka şu adımların üzerinde mümkün olduğunca durmalıyız;

 1. Almaya niyetlendiğiniz ikinci el arabayı mutlaka gündüz, ışıklı bir ortamda görün. Arabayı yerinde kendiniz deneyin. İlk kez araba alıyor ve sürüş konusunda acemilik çekeceğinizi düşünürseniz yanızda bu konuda iyi olan bir arkadaşınızı alarak test sürüşünü yaptırınız.
 2. Eğer arabalar, motorlar hakkında yeterince tecrübeli değilseniz mutlaka arabayı görmeye bir usta ile beraber gidin. Ustanız ne kadar iyi olursa olsun araç başında tüm alanları kontrol etmesi mümkün değildir. Bu yüzden ustanız araca olumlu yaklaşırsa o aracı ekspertiz kontrolü için en yakın servise götürün. Bu size ortalama 300TL ye gelecektir. Fakat arabanın tüm olan hatalarını ve motorun yıpranma durumunu rahatlıkla öğreneceksiniz.
 3. Aracın ruhsatındaki şasi (şase) ve motorun blok numarasının eşleştiğine dikkat edilmeli. 2. el araba alırken motorunun durumuna, sağlamlığına ne kadar önem veriyorsanız bu konuya da o kadar önem vermelisiniz. Aracın çalıntı olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu ne ek olarak aracın sicilini (geçmişini) de mutlaka kontrol ediniz, sorgulatınız.
 4. Satıcı her ne kadar aceleci olsa, oldu bittiye getirmeye çalışsa da siz acele etmeyin ve gerektiği kadar aracı inceleyin, inceletin. Bunlardan biri de olan yukarıda bahsettiğimiz ekspertizdir ve bu işlemi yaklaşık 3 saat içinde tamamlayabilirsiniz.
 5. İkinci el araba ilanı üzerinden satıcıya ulaştıysanız ve ilanda arabanın bazı kısımlarında lokal boya olduğunu yazmış veya bazı parçalarının da değiştirildiği ilanda belirtilmişse, bu kusurlar zaten ilanda yazılmış diye satıcıya soru sormamazlık etmeyin. İlan sitelerine eklenen ilanların %85’i araç hakkında eksik bilgi vermektedir. Bu yüzden satıcıya her bir lokal boyanın neden olduğunu sorun. Değişen parçalar varsa ne tür bir kazadan dolayı değiştiğini öğrenmeye çalışın.

İkinci (2.) el araba alırken nerelerini incelemeliyim?

 1. İkinci el araba alırken ilk olarak araba stop (çalışmıyor) halindeyken arabanın gözle görülen tüm dış kaportasını dikkatli bir şekilde inceleyin. Ezik, çizik, çürük ve paslı bölgeler var mı? kontrol edin. Özellikle pas tutabilecek yerler genellikle aralık ve görünmeyen alanlardır. Örneğin kapının alt kısımları, kapanma yerleri gibi su toplayabilecek diğer alanlardır. Bakımsız araçların bu kısımlarında pas olması muhtemeldir. Bu da uzun süreçte o alanların çürümesini sağlayacaktır.
 2. Arabayı düz bir alana koyun ve 5 – 6m uzaklıktan karşıdan bakın ve arabanın sağ ve sol kısımlarının yüksekliğinin aynı olup olmadığını kontrol edin. Bir tarafı engin görünüyor veya bir yamukluk varsa aracın dingillerine takılan yaylarda, yani süspansiyonlarda sorun vardır. Yine aracın dört köşesine de geçerek arabayı kuvvetli bir şekilde sallayın (köşesinden aşağıya baskı uygulayın) eğer araç yay gibi birkaç kez sallanıp normal bir şekilde durursa süspansiyonlar sağlıklıdır.
 3. Tüm kapılar birkaç kez arka arkaya açın kapatın. Kapılar ve kilit alanları sorunsuz olan araçların kapısının kapanması sırasında tok bir ses çıkar ve tek hamlede oturaklı bir şekilde kapanır. Bunların yanı sıra camları da açıp kapatarak kontrollerini sağlayınız.
 4. Aracın içene geçerek başınızı camdan çıkartın ve direksiyonu sağa sola dönderin. Tekerlerin direksiyonu döndermenizle eş zamanlı dönüp dönmediğini kontrol edin.
 5. Gaz, fren ve debriyaj pedallarını kontrol edin. Arabanın marka ve modeline göre değişse de pedalların ne kadar form da olduğunu anlamaya çalışın. Bunun yanı sıra pedallardaki aşınmaya da göz atarak arabanın şehir içinde mi uzun yolda mı daha çok kullanıldığını anlayabilirsiniz. Ağırlıkla uzun yol yapan araçların gaz pedalları daha fazla aşınmıştır örneğin.
 6. Aracı çalıştırın ve motoru dinleyin. Olması gerektiği gibi çalışmıyor ve düzensiz bir motor sesine sahip ise ileride size büyük masraflar çıkartabilir.
 7. Egzozun duman rengini kontrol edin ve renksiz veya gri gibi bir duman çıktığına emin olun. Farklı renklerde ve yoğun siyah bir duman sorunların belirtisidir. Bunun yanı sıra egzozdan çıkan seslere de bakın. Ses gereksiz iniş çıkışlar yapıyor mu araç sabit çalışırken.
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here